Vsak pisec pozna občutek, ko sedi pred praznim papirjem in čaka utrinek iz neba, ki bo odprl pot pravim besedam. Na vprašanje, iz kje lahko »pade« ta utrinek, je odgovorov nešteto, med njimi pa se v zadnjem času vse bolj uveljavlja tudi Substack – platforma, kjer pisci svoja razmišljana, sporočila in ideje pošljejo neposredno v inbox bralca.
Kaj je Substack?
Substack je platforma, ki je nastala leta 2017 in piscem omogoča, da svoje vsebine delijo neposredno s svojimi naročniki preko e-novic. Je prostor, kjer lahko ustvarjalci razvijajo in objavijo svoja dela, gradijo svojo skupnost, imajo pa tudi možnost monetizacije svojega pisanja. V nasprotju s tradicionalnimi blogerskimi platformami Substack omogoča enostavno vzpostavitev naročnin, s čimer avtorji dobijo neposredno podporo svojih bralcev.
Na Substacku naročniki prejemajo vsebine, ki niso odvisne od algoritmov. Ta platforma ne tekmuje za pozornost uporabnikov, ampak jim pomaga odkrivati vsebine, ki jih zanimajo in v katerih uživajo ter ponuja dodano vrednost, ki si jo lahko sami oblikujejo.
Substack ali Medium?
S podobnim namenom načeloma deluje tudi platforma Medium – nekoliko starejša, podobna, platforma, kjer posamezniki objavljajo svoje zapise. Vredno pa je izpostaviti nekaj razlik.
Medium ustvarja široko mrežo vsebin, v kateri je lahko težko izstopati. Po drugi strani pa Substack avtorjem omogoča, da njihove vsebine pridejo v središče pozornosti z večjim poudarkom na kakovosti in rednosti objav. Na Mediumu pisci pogosto zgradijo svoje občinstvo, svoje delo pa monetizirajo in pridobljeno občinstvo ohranijo na Substacku.
Katera platforma je boljša? Odvisno od tega, kakšen je cilj.
Iz vidika pisca besedil je za namene pridobivanja občinstva in širjenja svojega glasu boljši Medium, za tiste, ki že imajo občinstvo in ga želijo ohraniti ali še poglobiti svoje vezi z njim in ohraniti neposreden stik z bralci, pa je zagotovo Substack bolj pravo mesto.
Iz vidika bralca imata, prav tako kot za pisca, obe opciji svoje pluse in minuse. Medium omogoča enostaven dostop do velike količine vsebin, algoritem velikokrat ponudi zanimive vsebine in omogoča kar veliko brezplačnih esejev, zapisov in člankov; prav zaradi algoritma, ki deluje na principu viralnosti, pa se pogosto pojavljajo hitri, SEO-optimizirani članki, ki niso vedno najbolj poglobljeni ali premišljeni. Na drugi strani je Substack, ki ponuja kakovostna besedila, brez hrupa in vsiljevanja viralnih vsebin, a ne ponuja možnosti enostavnega brskanja po širokem naboru zapisov – želi, da je uporabnik proaktiven in sam poišče avtorje, ki so mu všeč. Kljub temu, da je veliko vsebin brezplačnih, mnogi avtorji zaklepajo izbrane vsebine.
Dober pisec je tisti, ki bere
Sustack ni le platforma za objavljanje, je tudi prostor za odkrivanje novih perspektiv. Ponuja vsebine, ki uporabnika spodbudijo k razmišljanju. Substack je odličen kraj za vse, ki si želijo raziskovati, kaj pišejo drugi, kako pišejo in predvsem – o čem razmišljajo. Je kotiček interneta, ki uporabniku sproži najrazličnejše miselne procese, razvija njegovo ustvarjalnost, ponudi utrinek, ki odpre pot besedam in razširi njegova obzorja.
Dober pisec je tisti, ki bere. Vsaj tako pravijo. Substack je le delček v ogromni množici možnosti, ki so ustvarjene in ponujene nam, bralcem in piscem, za razvijanje svojih misli in širjenje svojih znanj in domišljije.