Novembra je IAB Slovenija še zadnjič letos organiziral IAB Akademijo, kjer smo spoznavali medijske novosti in izvedeli nekaj nasvetov za naše Google kampanje s strani ne več tako nove Google lokalne podpore. Zoran in Nataša sta predstavila pregled slovenskih retail oz. trgovskih medijev in s tem tudi zorala ledino na tem področju v Sloveniji, saj je to prvi celostni pogled, ki bo uporaben tako za oglaševalce kot tudi za agencije. Na koncu smo poslušali okroglo mizo, kjer so oglaševalci in agencije delile svoje mnenje o sodelovanju z vplivneži. Pregled celotnega dogodka na kratko v nadaljevanju.
Lokalna Google podpora in Google Ads triki
Z Admixerjem se je v Slovenijo vrnila lokalna Google podpora, govorimo o t. i. MSR programu. Pogoji za sodelovanje so preprosti, in sicer to, da jedržava obračuna Slovenija, da nimate še Google skrbnika in da na četrtletje porabite vsaj 550 USD, prednost pa je, da imate na voljo svetovanje, strateško pomoč in praktično pomoč. Napovedujejo, da bodo beta produkti na voljo od januarja 2025 za večje naročnike, planirajo se izobraževanja, veselimo pa se tudi t. i. market insights poročil, ki so bila sedaj rezervirana bolj za večje naročnike in določene kategorije. Predstavili so še nekaj trikov za Google kampanje:
- Broad match (BM) ključne besede v povprečju prinašajo 10 % več konverzij, logika izhaja namreč iz tega, da je 15 % vsakodnevnih iskanj na Googlu novih, prav tako pa se spreminja način iskanja, iz eno do dvobesednega, do večbesednega iskanja (ali je to posledica Chat GPT in ostalih orodij bomo videli v prihodnosti).
- Pri Pmax kampanjah ne pozabite na funkcijo brand exclusion, pri brand BM iskalnih kampanjah pa na brand restrictions.
- Pmax kampanje imajo sedaj izboljšana poročila, saj so po novem na voljo določeni podatki na ravni posamičnega asseta. Še vedno pa velja, da za najboljšo možno delovanje Pmax kampanj, uporabite maksimalno število slik, videov, naslovo itd.
- Power pairing je bil nov Google Ads buzzword. Priporoča se, da je v accountu le ena Pmax kampanja, v kombinaciji z BM iskalnimi kampanjami, saj takšna kombinacija prinaša tudi do 27 % več konverzij. Pmax v prihodnosti ne bo več prioritiziran, zato iskalne kampanje ostajajo pomembne.
Medijske novosti v 10 minutah
Nadaljevali so predstavniki medijev, ki so nam predstavili svoje novosti:
- Smart Ad je predstavil nov interaktivni format, kjer lahko implementirajo TikTok video na več kanalov. Na voljo je tudi možnost implementacije TikTok profila, like ali pa comment gumba.
- Europlakat predstavitve nismo slišali (vsi smo Jaka 🙂 ), na kratko pa se novosti dotikajo digitalnih citylightov in večje možnosti kreativnosti.
- Delo sedaj kot nadgradnjo studia Odprte kuhinje ponuja kulinarične delavnice za uporabnike, kjer imajo možnost sodelovanja tudi oglaševalci z npr. umeščanjem produktov, samplingom, lahko se odločijo tudi za kulinarični team-building. Prav tako so na voljo nove serije D podcastov z zanimivimi koncepti. Zagotovo se nam je najbolj vtisnil v spomin podcast s sovoznikom.
- Outbrain predstavlja nov vertikalni video format z imenom moments, ki je navdih dobil na TikToku. Novost je AI automation suit, za katerega obljubljajo, da je bolj napreden kot Chat GPT, prav tako pa so izvedli DSP rebranding in dodali nove fukncije za velike oglaševalce.
- Proplus / 24ur.com je začela z web spin-off serijami, kjer ponujajo več prostih rok oglaševalcem v primerjavi s TV oddajami. Tako bomo lahko gledali Slovenija ima
talentzvezde in Kmetija: Cela štala. Novost je tudi na display področju, kjer ponujajo nov format interaktivnega bannerja z vprašanji (namig: avtomobilski oglaševalec je dobil preko novega bannerja 67 prijav na testne vožnje), najbolj sveža novica dneva pa je bila, da pripravljajo novo lokalno serijo, kjer pa bo prvič možnost digitalnega product placementa. - Zoran je za zaključek predstavil še listo dodatnih manjših novosti, od novih formatov, do uporabnih raziskav.
Trgovski (retail) mediji in pionirski pregled
Trgovski mediji so morda ena izmed najmanj izkoriščenih (in poznanih) platform med oglaševalci in tudi med trgovci. V svojem bistvu izkoriščajo podatke o nakupnem procesu in so razdeljeni na različne umestitve, najprej pa se seveda ustavimo pri sami definiciji. Zoran pravi, da lahko govorimo o trgovskih medijskih kanalih, če imajo digitalno prodajno platformo, oglaševalsko zmogljivost, uporabljajo podatke o kupcih in merijo učinkovitost. Ne smemo pa jih zamešati s spletnimi trgovinami in spletnimi tržnicami, kot so npr. Amazon, Bolha itd. Vseeno je v Sloveniji celostno oglaševanje na trgovskih medijih še v povojih, za primerjavo, v tujini so na voljo t. i. retail media networks. Zoran in Nataša sta preko svoje raziskave ugotovila, da ponudba še ni izjemno velika, vendar pa lahko oglaševalci najdejo zase primrno obliko. Manjkajo pa standardi, ceniki, podatki in merjenja, zato bo zanimivo videti, do katere stopnje bomo prišli v prihodnjih letih.
Ali uporabljamo vplivneže tako, kot bi jih morali?
Okrogla miza se je dotaknila tega, kar se vsi v digitalnem marketingu in marketingu nasploh pogosto vprašamo: Ali so vplivneži res nujni v našem medijskem miksu in kako učinkoviti so? Udeleženci so se strinjali, da se je treba pri sodelovanju z vplivneži najprej odločiti, ali so sploh primerni za nas in ali jih uporabljamo na pravem mestu v lijaku glede na cilje. Rezultati raziskave, ki je bila predstavljena na prejšnji IAB Akademiji, so pokazazali, da jih uporabljamo predvsem za dodaten doseg. Vendar pa iz izkušenj vemo, da so dober generator rezultatov tudi v spodnjem delu lijaka. Druga pomemba stvar so tudi jasno zastavljeni cilji, ki jim sledimo z vplivneži, naprej pa je treba kar nekaj razmisleka, koga sploh izbrati. Namreč ”na papirju” se nam lahko nek vplivnež zdi idealen za našo ciljno skupino, vendar pa lahko iz številk in njihovih statistik hitro razberemo, da ni niti najmanj primeren. Zato se priporoča uporaba različnih orodij, objektiven pogled in pregled uspešnosti sodelovanj, čeprav včasih ne moremo z zagotovostjo trditi, da je določen uspeh posledica samo enega dejanja. Govora je bilo tudi o organskem vplivu vplivnežev ter pomembnosti njihovega odnosa, torej da se držijo dogovorjenega, spoštujejo zastavljene roke itd. Na koncu so se udeleženci dotaknili še zakonskih pogojev in velike količine dela, ki je v ozadju, da se zagotovi pogodbe in ”birokracija”, ki pa ni nikjer vidna. Povzetek okrogle mize je, da oglaševanje preko vplivnežev zagotovo deluje za določene kategorije, branže, na oglaševalcih pa je, da si jasno zastavijo cilje in pogoje sodelovanja. Brez testiranja in učenja pa tako kot pri nobeni stvari v digitalnem marketingu tudi tu ne bo šlo.