UI generirani video oglasi: strah ali investicija

V preteklih nekaj tednih je prah dvigovala pereča tematika o vlogi umetne inteligence (UI) v marketingu, še posebej v okviru ustvarjanja video reklam, ki so z novimi UI orodji vse bolj inovativne. Dva takšna primera prihajata iz ameriškega podjetja “Toys ‘R’ Us” in japonskega McDonald’sa, kjer so za pripravo celotnega video oglasa uporabili UI orodja. 

Primer Toys”R”Us 

Ameriško podjetje Toys “R” Us je na letošnjem festivalu Cannes predstavilo krajši film/video, ki je bil v celoti generiran s pomočjo OpenAi orodja Sora (lastnik ChatGPT).  

Toys “R” Us je namreč vodilen v industriji otroških igrač, a se zadnja leta le s težavo prebija v prve vrste. Zato se je odločil za drugačen pristop. Njihov oglas je prvi te vrste in ga je s tehniko besedilo-v-video v celoti zasnovala umetna inteligenca. Oblikovan je bil z namenom testiranja meja in potencialov umetne inteligence v marketinškem prostoru.  

V videu je mogoče spremljati mladega Charlesa Lazarusa, ustanovitelja podjetja Toys “R” Us, ki stopa skozi svet domišljije, poln igrač. Na koncu se sreča še z likom žirafe Geoffrey, glavne maskote podjetja. 

Kritiki so izpostavili vprašanja o kreativnosti in človeškem dotiku v oglaševanju, ki ga AI trenutno ne more popolnoma nadomestiti. Ob ogledu videa marsikdo začuti pomanjkanje zgodbe in čustvenosti, ki bi v gledalcu vzbudila nek občutek zanimanja. Tako deluje zelo sterilno – kot animirani prodajni katalog. 

Primer McDonald’s Japonska 

Po drugi strani je McDonald’s na Japonskem predstavil povsem “izvenserijsko” reklamo, ki je prav tako vpletla umetno Inteligenco. Objavljena je bila na socialnem omrežju X (v preteklosti Twitter), natančneje na profilu osebe Kaku Drop in je bila narejena v sklopu sodelovanja z japonskim McDonald’som.  

Kaku Drop je profil persone, ustvarjene s pomočjo umetne inteligence, ki generira svojo podobo v najrazličnejših situacijah. Tako oseba na fotografijah, kot ozadja in kraji so generirana z umetno inteligenco in niso resnična. Sodelovanje japonskega McDonald’sa s Kaku Drop je tako privedlo do kreacije popolne UI reklame za posebno promocijo krompirčka. 

V kratki reklami se Kaku Drop vseskozi vizualno spreminja in se prikazuje na različnih krajih, v slikovitih opravah, v rokah pa pridržuje McDonald’sov klasičen krompirček. Pojavljajo se napisi »I <3 Potato«, ki pridejo v »AI <3 Potato« in nagovarja gledalce, da ima tudi persona kot je Kaku Drop, generirana z UI, rada krompirček. Oglas je bil zasnovan tako, da je bil hkrati zabaven in presenetljiv, saj je UI ustvarila povsem nepričakovano zgodbo, ki jo ljudje morda ne bi nikoli predvideli. 

Oglas je sprejel različne odzive, a je bil nadvse uspešen, saj je dosegel veliko gledalcev. Razprave so se pojavile tudi o tem, ali je tovrstna vsebina resnično učinkovita za vse demografske skupine ali pa deluje zgolj kot začasni trend. Drugi so se zataknili pri natančnosti oglasa, saj je produkt umeščen nekoliko nerodno v oglas. Spet tretji so navdušeni nad dejstvom, da UI ne bo izpodrinila človekovo ustvarjalnost, ker je video zelo sterilen, ne vzbudi nobenih občutkov in je predvsem samo lep. 

Pomen za prihodnost marketinga 

Umetna inteligenca v marketingu nedvomno odpira številne nove možnosti blagovnim znamkam, da dosežejo svoje cilje na inovativne načine. Vendar pa, kot kažeta zgornja primera, UI reklame prinašajo tudi izzive, predvsem odpirajo vprašanja o kreativnosti in avtentičnosti, ki so v svetu marketinga še vedno izjemno pomembna. 

V prihodnosti bomo verjetno priča vedno večjemu prepletanju umetne inteligence in kreativnega dela v oglaševanju, kar bo zahtevalo tako tehnološko kot tudi človeško prilagajanje. Kljub vsemu UI ne more (vsaj za zdaj) povsem nadomestiti človeškega faktorja, ki je ključnega pomena za ustvarjanje čustveno nabitih in pristnih marketinških kampanj. 

Vir: April Berthene, B&T 

Katja Filovski
Katja Filovski
Mlajša vodja digitalnih projektov, ki verjame, da so dobro sodelovanje v ekipi, ustrezna organizacija časa in premišljena razporeditev nalog ključni dejavniki za uspešno izvedbo projektov. Pomembno se ji zdi, da se vedno vzpostavi čim bolj jasna komunikacija ter gradi odnose z veliko razumevanja in empatije.

Naročite se na #hashtag e-novice!

* obvezno polje

Privolim, da lahko W3B, d.o.o. moje osebne podatke obdeluje za naslednje namene:

Enkrat mesečno prejmete e-novice. Dovolite, da vaš e-naslov uporabimo za pošiljanje e-novic skladno s pogoji varstva osebnih podatkov. Odjavite se lahko kadarkoli.

Novo na #hashtag.si

Meta Connect 2024

Meta Connect 2024

V zadnjih letih je Meta Connect postala ena perečih svetovnih tehnoloških konferenc, kjer podjetje Meta predstavi svoje premike na področju umetne inteligence (UI), navidezne...
influencer

Vplivneži ali superjunaki modernega marketinga? 🦹️ 

V svetu digitalnega marketinga so vplivneži postali eno najmočnejših orodij za povečanje prepoznavnosti blagovnih znamk, grajenje kredibilnosti in spodbujanje prodaje. Vplivnostni marketing ni več...
Google Lens

V Google Lens prihajajo Shopping oglasi!  

Google je pred kratkim napovedal, da bo do konca leta 2024 dodal Shopping oglase v Google Lens, ki se bodo prikazovali poleg vizualnih rezultatov...